خوشبختانه درد شکم در کودکان معمولا مشکل جدی نیست. اما در برخی موارد درد شکم در کودکان ممکن است در اثر یک بیماری یا ناراحتی گوارشی ایجاد شود. در زیر به برخی از شایع ترین علل درد شکم در کودکان اشاره می کنیم.

دروانا:

 درد شکم در کودکان نشانه چیست؟

درد شکم در کودکان مشکلی رایج محسوب می شود که به طور خاص در کودکان 5 ساله و کوچک تر اتفاق می افتد. خوشبختانه درد شکم در کودکان معمولا مشکل جدی نیست. برای مثال، اگر کودک به دستشویی می رود و در ناحیه شکم خود احساس ناراحتی می کند، ممکن است به دفع گازهای روده ای نیاز داشته باشد.

اما درد شکم در کودکان ممکن است در اثر یک بیماری یا ناراحتی گوارشی ایجاد شود. در صورتی که درد شکم در کودک برطرف نمی شود و یا تشدید می گردد به متخصص اطفال مراجعه کنید. در زیر به برخی از شایع ترین علل درد شکم در کودکان اشاره می کنیم.

یبوست

یبوست شایع ترین علت درد شکم در کودکان است. ابتلا به یبوست سبب می شود کودک حین مدفوع کردن احساس ناراحتی کند. 

برای پیشگیری از این نوع درد شکم در کودک، مقدار کافی مایعات در طول روز به کودک بدهید. در روزهایی که کودک دچار یبوست شده بهتر است از غذاهایی که مدفوع شل تری تولید می کنند (آلو، زردآلو، نخود فرنگی و...) استفاده کنید.

اگر درد شکم در کودک ادامه دارد و در رفع گاز دچار مشکل شده است برای درمان با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک ممکن است داروهایی برای درمان یبوست در کودک تجویز نماید و علت را بررسی کند.

درد گاز روده

نفخ و بلع هوا دیگر علت درد شکم در کودکان است. برای درمان نفخ دادن مایعات، ورزش و نشستن در توالت می تواند در دفع مدفوع کمک کننده باشد 

در صورتی که کودک چند بار در روز و بیش از سه روز متوالی از درد شکم شکایت می کند و یا علائم دیگری همچون استفراغ، اسهال یا تب دارد به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 آلرژی غذایی، آلرژی به شیریا عدم تحمل قند (لاکتوز)

آلرژی غذایی یا آلرژی به شیر در کودکان می تواند موجب بروز درد شکم در کودکان، کرامپ شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، مدفوع خونی، کهیر، خس خس کردن، سرفه کردن و یا تورم زبان در کودکان شود. اگر کودک به آلرژی غذایی دچار شده است این بدین معنی است که سیستم ایمنی او واکنش زیادی به یک غذا یا ماده موجود در آن برای مثال پروتئین موجود در شیر نشان داده آن را به عنوان یک میکروب شناسایی کرده و موجب بروز علائم آلرژی که می توانند خفیف یا شدید باشند، شده است. در موارد شدید، آلرژی غذایی در کودک ممکن است موجب یک واکنش کشنده به نام آنافیلاکسی شود. از جمله آلرژن هایی که موجب آلرژی غذایی و در نتیجه درد شکم در کودکان می شوند شامل تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، مغزیجات، ماهی، گندم و سویا هستند.

در صورتی که کودک بعد از خوردن غذایی خاص دچار علائمی همچون درد شکم گردید فورا متخصص اطفال را مطلع سازید. اگر کودک علائم واکنش آلرژیک کشنده را ظاهر کرد فورا به مراقبت های اورژانش مراجعه کنید. این علائم شامل کبود شدن، به سختی نفس کشیدن، ضعف شدید، کهیر در سراسر بدن، اسهال خونی و تورم صورت، گردن یا سر هستند. در برخی موارد علائم تمام بدن را به طور هم زمان تحت تاثیر قرار می دهند.

انسداد روده در کودکان، ولولوس (پیچ خوردگی روده)، تورم بیضه یا تخمدان، آپاندیسیت

اگر کودک در یک لحظه خوب به نظر می آید و سپس دچار استفراغ شده و احساس درد در شکم می کند، دچار تورم شکم شده است ممکن است به انسداد روده مانند اینتوساسپکشن (زمانی که بخشی از روده بر روی بخشی دیگر تا خورده است) یا انسداد روده به هر دلیل دچار شده باشد. در صورت مشاهده این حالت فورا به پزشک یا مراقبت های اورژانس مراجعه کنید. گاهی در اثر گلودرد های چرکی آسینت مرانتز شکم و در شکمی رخ می دهد. 

عفونت های وایرال که موجب گاستروانتریت می شوند

اگر کودک علاوه بر درد شکم دچار اسهال یا استفراغ شده است احتمال ابتلا به گاستروانتریت یا در واقع آنفلوانزای معده در کودک وجود دارد. برای بهبودی گاستروانتریت و درد شکم در کودکان مقدار کافی مایعات به او بدهید. برای به کارگیری راهکارهایی به منظور تامین آب مورد نیاز بدن کودک با متخصص اطفال مشورت کنید.

از دیگر علل درد شکم در کودکان می توان به دیابت، مسمومیت غذایی، بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری های التهابی روده اشاره کرد. 

دکتر فرشته نخعی

دکتر فرشته نخعی

متخصص کودکان و نوزادان
دكتر فرشته نخعي متخصص کودکان و نوزادان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشند. دکتر فرشته نخعی دارای بیش از 23 سال تجربه تخصصی در زمینه کودکان و نوزادان می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر فرشته نخعی
برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.