نتایج به دست آمده نشان دادند که خانم هایی که مقدار کافی ویتامین دی دارند، احتمال باردار شدن در آن ها 10 درصد بیشتر و احتمال تولد جنین زنده 15 درصد بیشتر از خانم هایی است که سطح ویتامین دی در آن ها پایین است.

دروانا:

منتشر شده در The Lancet Diabetes & Endocrinology- 30 می 2018

گزارش شده در 1 جون 2018

تحقیق جدید نشان می دهد مقدار کافی ویتامین دی نقش مهمی در باردار شدن و داشتن فرزند در خانم هایی که سقط جنین داشته اند، دارد.

سنی مامورف، از شاخه اپیدمیولوژیک موسسه ملی سلامت کودک و تکامل انسانی ایالات متحده می گوید یافته های ما نشان می دهند که ویتامین دی ممکن است نقش محافظتی در بارداری داشته باشد.

مطالعات قبلی نشان داده اند درصد موفقیت آی وی اف (لقاح آزمایشگاهی) در خانم هایی که سطح بالایی از ویتامین دی را بدن خود دارند بالاتر است.

اما محققین تاکید می کنند که شواهد کمی مبنی بر ارتباط بین ویتامین دی و میزان بارداری/ از دست دادن بارداری در خانم هایی که از روش های کمک باروری استفاده نمی کنند، وجود دارد.

در این مطالعه، محققین سطح ویتامین دی را در 1200 خانم با سابقه سقط جنین قبل از اقدام به بارداری مجدد بررسی کردند. سطح ویتامین دی در این خانم ها در هفته هشتم بارداری نیز مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج به دست آمده نشان دادند که خانم هایی که مقدار کافی ویتامین دی دارند یا میزان ویتامین دی در خون آن ها 30 نانوگرم بر میلی لیتر یا بیشتر است، احتمال باردار شدن در آن ها 10 درصد بیشتر و احتمال تولد جنین زنده 15 درصد بیشتر از خانم هایی است که سطح ویتامین دی در آن ها پایین است. با این حال هنوز وجود رابطه علت و معمولی اثبات نشده است.

در میان خانم هایی که باردار می شوند، هر 10 نانوگرم بر میلی لیتر افزایش میزان ویتامین دی قبل از بارداری موجب کاهش 12 درصدی خطر سقط جنین می شود. محققین گزارش دادند که میزان ویتامین دی در هفته هشتم بارداری ارتباط زیادی با از دست رفتن بارداری و سقط جنین ندارد.

مخاطبین مطالعه اظهار داشتند برای تایید این که مکمل های ویتامین دی می تواند خطر از دست رفتن بارداری در خانم هایی که در معرض خطر بالای سقط جنین قرار دارند را کاهش دهد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه