سونوگرافی سینه یا پستان می تواند مشخص کند آیا توده پستانی دارای کیست های حاوی مایع یا توده های جامدی مثل سرطان می باشد یا خیر.
پستان اندامی است متشکل از غده، بافت پیوندی، چربی، عروق خونی، بافت لنفاوی و اعصاب. در هر پستان بیست بافت غده ای به نام لوب(lobe) وجود دارد. هر لوب متشکل از بخش های کوچکتری به نام لوبیول(lobule) است که شیر در آن ساخته می شود. جریان شیر از لوبیول به واسطه مجرایی(duct) به سمت نوک پستان می رسد. نوک پستان(nipple) کوچک است و در راس آن قرار دارد. آرئولا(areola) به رنگ تیره اطراف نوک پستان گفته می شود. هر پستان حاوی عروق لنفاوی است. عروق لنفاوی منجر به انتقال لنف به غدد کوچکی به نام گره های لنفاوی می شود. غدد لنفاوی در نزدیکی پستان، زیر بغل و در تمام بدن وجود دارند. غدد لنفاوی و عروق لنفاوی بخشی از سیستم لنفی هستند که بدن را علیه بیماری ها و عفونت محافظت می کنند. ماهیچه قفسه سینه و دیواره قفسه سینه در پشت پستان قرار دارد. سرطان پستان: سرطان بیماری…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha