معاینه بالینی پستان چیست؟ معاینه بالینی پستان یا clinical breast exam و یا CBE نوعی معاینه فیزیکی پستان است که توسط پزشک روی پستان یا سینه انجام می شود. معاینات فیزیکی پستان در کنار ماموگرافی انجام می شود تا احتمال سرطان پستان در یک خانم بررسی شود. معاینه بالینی سینه یا پستان بخشی از معاینات روتینی است که شما برای چکاپ آن را انجام خواهید داد. در مورد این که چند وقت یک بار باید برای انجام معاینه فیزیکی سینه یا پستان به پزشک مراجعه کرد باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. خانم هایی که ایمپلنت پستان دارند نیز باید انجام منظم این معاینات را در نظر داشته باشند. معاینه بالینی پستان به چه دلیل انجام می شود؟ معاینه بالینی سینه یا پستان به منظور اهداف زیر انجام می شود: یافتن توده و یا تغییری در پستانها که می تواند نشانی از مشکلی جدی مانند سرطان پستان باشد. چک…
ماموگرافی اساس غربالگری سرطان پستان را تشکیل می دهد اما تغییراتی در ماموگرافی می تواند به بهبود تشخیص در برخی خانم ها کمک کند. ماموگرافی کامل ترین تست نیست اما در حال حاضر برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان یکی از بهترین روش ها می باشد، به همین دلیل است که به عنوان سنگ بنای تشخیص سرطان پستان باقی مانده است.
ماموگرافی نوعی تست مبتنی بر دوز پایین اشعه ایکس می باشد که طی آن پستان بررسی می شود تا تغییرات غیر طبیعی مشخص شود. نتایج ماموگرافی روی فیلم اشعه ایکس ثبت شده و یا مستقیما وارد کامپیوتر می شود و متخصصی به نام رادیولوژیست آن را بررسی می کند. ماموگرافی به پزشک متخصص زنان امکان می دهد تا تغییرات بافت پستان که در طول معاینه مشخص نشده را ببیند.
سونوگرافی سینه یا پستان می تواند مشخص کند آیا توده پستانی دارای کیست های حاوی مایع یا توده های جامدی مثل سرطان می باشد یا خیر.
پستان اندامی است متشکل از غده، بافت پیوندی، چربی، عروق خونی، بافت لنفاوی و اعصاب. در هر پستان بیست بافت غده ای به نام لوب(lobe) وجود دارد. هر لوب متشکل از بخش های کوچکتری به نام لوبیول(lobule) است که شیر در آن ساخته می شود. جریان شیر از لوبیول به واسطه مجرایی(duct) به سمت نوک پستان می رسد. نوک پستان(nipple) کوچک است و در راس آن قرار دارد. آرئولا(areola) به رنگ تیره اطراف نوک پستان گفته می شود. هر پستان حاوی عروق لنفاوی است. عروق لنفاوی منجر به انتقال لنف به غدد کوچکی به نام گره های لنفاوی می شود. غدد لنفاوی در نزدیکی پستان، زیر بغل و در تمام بدن وجود دارند. غدد لنفاوی و عروق لنفاوی بخشی از سیستم لنفی هستند که بدن را علیه بیماری ها و عفونت محافظت می کنند. ماهیچه قفسه سینه و دیواره قفسه سینه در پشت پستان قرار دارد. سرطان پستان: سرطان بیماری…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha