سونوگرافی جنین برای تعیین تاریخ زایمان و ارزیابی سلامت جنین هم چنین موقعیت او به کار می رود. با استفاده از این تست می توان برخی از نقایص جنینی و نه همه آن ها را مشاهده کرد.
در زمان بارداری بروز تهوع و استفراغ شایع است. اغلب خانم ها در طول سه ماهه نخست بارداری علائم خفیف تا متوسطی از تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. این علائم معمولا با وارد شدن به ماه چهارم بارداری از بین می رود. به تهوع و استفراغ دوران بارداری، بیماری صبحگاهی (morning sickness) گفته می شود اما برخلاف نام آن اغلب خانم ها در تمام طول روز علائم تهوع و استفراغ را تجربه می کنند و بروز این علائم تنها محدود به صبح نخواهد بود. در شرایط خیلی نادر ممکن است خانم باردار دچار استفراغ شدید، دهیدراسیون (کم آبی بدن) و کاهش وزن شود. به این شرایط hyperemesis gravidarum یا استفراغ بدخیم بارداری گفته می شود. علل استفراغ در دوران بارداری: علت دقیق تهوع و استفراغ های دوران بارداری مشخص نیست. اغلب شواهد نشان از تغییرات سریع هورمونی دارد. این نوسانات می تواند سبب تغییراتی در انقباضات ماهیچه ای…
بر روی مواد غذایی ضروری متمرکز باشید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری به رشد فرزندتان کمک خواهد کرد. هیچ فرمول جادویی برای رژیم غذایی در دوران بارداری وجود ندارد. در حقیقت، مبانی پایه ای تغذیه در دوران بارداری مشابه است، باید به مقدار کافی میوه، سبزیجات و غلات مصرف کرد. مصرف پروتئین های کم چرب و چربی های سالم نیز ضروری است. اما برخی مواد غذایی در دوران بارداری اهمیت مخصوص دارد. در این جا عناوینی از این ترکیبات ضروری فراهم آمده است. فولات و فولیک اسید: مانع از بروز نقص در نوزاد می شود فولات همان ویتامین بی است که از بروز ناهنجاری مغزی نخاعی در جنین جلوگیری می کند. فرم سنتتیک فولات در مکمل خوراکی به نام فولیک اسید شناخته می شود. مکمل فولیک اسید می تواند منجر به کاهش خطر زایمان زودرس شود. قبل از بارداری و در طول بارداری مصرف 800 میکروگرم فولات یا فولیک…
فیبروز سیستیک Cystic Fibrosis اختلالی ژنتیکی است. این اختلال ناشی از ژن های غیر نرمالی است که از والدین به فرزندان منتقل می شود. این بیماری در تمام طول عمر فرد ادامه دارد و بر همه ارگان های بدن او تاثیر می گذارد و سبب بروز مشکلاتی در گوارش و تنفس می شود. این بیماری بر توانایی ذهنی افراد و یا ظاهر آنها تاثیری نمی گذارد. در برخی موارد، CF خطرات جدی را برای سلامت فرد در پی دارد و طول عمر او را کوتاه می کند. با وجود مشکلات فیزیکی، خیلی از افراد مبتلا به CF به مدرسه و سر کار می روند و زندگی کاملی دارند.
بیشتر بارداری ها حدود 40 هفته طول می کشد. نوزادان متولد شده در هفته های 32 تا 37 بارداری به عنوان نارس در نظر گرفته می شود. نوزادان متولد شده قبل از هفته 32 به عنوان خیلی نارس در نظر گرفته می شوند.
به همه خانم های باردار انجام برخی تست های آزمایشگاهی به عنوان بخشی از مراقبت های پریناتال توصیه می شود. این آزمایش ها به پیدا کردن شرایطی کمک می کند که می تواند ریسک برخی مشکلات را برای شما و جنین افزایش دهد.
بارداری دو قلو، سه قلو یا بیشتر (چهار به بالا) به عنوان بارداری چند قلو تعریف می شود. اگر در طول قاعدگی بیش از چند تخمک آزاد شده و هر کدام توسط یک اسپرم بارور شود، بیش از یک رویان در دیواره رحم لانه گزینی می کند و در رحم رشد می کند. این نوع از بارداری منجر به دو قلو ناهمسان می شود(یا بیش از دو قلو) می شود. وقتی یک تخمک بشکافد در نتیجه منجر به ایجاد رویان همسان می شود. به این نوع از بارداری دو قلوهای همسان(یا بیش از دو قلو) گفته می شود. دو قلو همسان بسیار کمتر از دو قلو ناهمسان اتفاق می افتد.
اگر شما در طول بارداری سیگار بکشید، فرزندتان را در معرض مواد شیمیایی مضر مانند قیر(tar)، نیکوتین و مونواکسید کربن قرار می دهید. نیکوتین سبب انسداد عروق می شود در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی کمتری به جنین می رسد. مونواکسید کربن مقدار اکسیژن دریافتی فرزند را کاهش می دهد.
صفحه1 از3

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha