1. چرا در طول بارداری آزمایش هایی انجام می شود؟
 2. در اوایل بارداری چه آزمایش هایی انجام می شود؟
 3. CBC چیست و نتایج آن چه چیزی را نشان می دهد؟
 4. تعیین گروه خونی چیست و چه نتیجه ای را نشان می دهد؟
 5. آزمایش ادرار چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟
 6. آزمایش کشت ادرار چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟
 7. سرخجه (rubella) چیست و برای مشخص شدن این بیماری چه آزمایش هایی انجام می شود؟
 8. هپاتیت B و C چیست و چه آزمایش هایی برای مشخص شدن این بیماری ها انجام می شود؟
 9. چه آزمایش های STD در طول دوران بارداری انجام می شود؟
 10. چرا همه خانم های باردار باید برای HIV آزمایش دهند؟
 11. خانم های باردار برای TB باید چه آزمایشی انجام دهند؟
 12. چه آزمایش هایی باید در اواخر بارداری انجام شود؟
 13. چه وقت باید برای آنتی بادی های Rh آزمایش داد؟
 14. آزمایش چکاپ گلوکز چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟
 15. GBS چیست و چرا خانم باردار برای آن آزمایش می دهد؟
 16. چه می شود اگر نتایج آزمایش GBS مثبت باشد؟
 17. تفاوت بین آزمایش های چکاپ و آزمایش های تشخیصی مربوط به نقص جنین چیست؟
 18. اولین قدم در چکاپ برای نقص جنین چیست؟
 19. آزمایش ناقل چیست؟
 20. سایر انواع آزمایش های چکاپ برای نقص جنین که می تواند در طول بارداری انجام شود چیست؟
 21. انواع آزمایش های تشخیصی برای نقص جنین که می تواند در طول بارداری انجام شود چیست؟
 22. آیا می توان انتخاب کرد که برای نقص جنین آزمایش داد؟
 23. واژه نامه

چرا در طول بارداری آزمایش هایی انجام می شود؟

به همه خانم های باردار انجام برخی تست های آزمایشگاهی به عنوان بخشی از مراقبت های پریناتال توصیه می شود. این آزمایش ها به پیدا کردن شرایطی کمک می کند که می تواند ریسک برخی مشکلات را برای شما و جنین افزایش دهد.

در اوایل بارداری چه آزمایش هایی انجام می شود؟

آزمایش های زیر در اوایل بارداری انجام می شود:

 • شمارش کامل سلول های خونی یاCBC
 • تعیین گروه خونی
 • آنالیز ادرار
 • کشت ادرار
 • سرخجه (rubella)
 • هپاتیت B و C
 • بیماری های مقاربتی (STDs)
 • ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV)
 • بیماری سل یا tuberculosis)TB)

CBC چیست و نتایج آن چه چیزی را نشان می دهد؟

در آزمایش CBC تعداد انواع متفاوت سلول های خونی که خون شما را تشکیل می دهند، شمارش می شود. تعداد سلول های قرمز می تواند نشان دهد که آیا شما به نوع خاصی از آنمی مبتلا هستید یا خیر. تعداد سلول های سفید نشان می دهد که سلول های دفاعی بدن (در برابر بیماری ها) در خون چقدر است و تعداد پلاکت ها می تواند نشان دهد که آیا شما در لخته شدن خون دچار مشکل هستید یا خیر.

تعیین گروه خونی چیست و چه نتیجه ای را نشان می دهد؟

نتایج حاصل از تعیین گروه خونی نشان می دهد که آیا شما فاکتور Rh را دارید یا خیر. این فاکتور در اصل پروتئینی است که می تواند روی سطح سلول های قرمز وجود داشته باشد. بیشتر افراد این فاکتور را دارند، در نتیجه گفته می شود این افراد Rh مثبت هستند. افرادی که این فاکتور را ندارند Rh منفی گفته می شوند. اگر جنین Rh مثبت باشد و شما Rh منفی، بدن شما می تواند آنتی بادی هایی علیه فاکتور Rh ایجاد کند. در بارداری های آینده، این آنتی بادی ها می تواند به سلول های قرمز جنین آسیب بزنند.

آزمایش ادرار چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟

ادرار ممکن است از لحاظ وجود سلول های قرمز(برای بررسی این که آیا شما در مسیر ادراری مشکلی دارید)، سلول های سفید خون (بررسی این که آیا شما به عفونت ادراری مبتلایید یا خیر) و گلوکز(افزایش میزان گلوکز در ادرار می تواند نشانی از دیابت باشد) مورد آزمایش قرار گیرد. مقدار پروتئین در ادرار اندازه گیری می شود. مقدار پروتئین در اوایل بارداری با مقدار آن در اواخر بارداری مقایسه می شود. افزایش میزان پروتئین در ادرار می تواند علامتی از پره اکلامپسی باشد، این عارضه بسیار جدی است و در اواخر بارداری یا بعد از به دنیا آمدن فرزند ممکن است اتفاق بیافتد.

آزمایش کشت ادرار چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟

کشت ادرار، ادرار را از لحاظ وجود باکتری مورد بررسی قرار می دهد و این می تواند علامتی از عفونت ادراری باشد.

سرخجه (rubella) چیست و برای مشخص شدن این بیماری چه آزمایش هایی انجام می شود؟

اگر خانمی در طول بارداری به بیماری rubella (سرخجه و یا سرخچه آلمانی) مبتلا شود، در خطر نقص جنین قرار دارد. خون شما بررسی می شود که آیا در گذشته به این عفونت دچار شده اید یا آیا علیه این بیماری واکسینه شده اید یا خیر. اگر شما قبلا به این بیماری دچار نشده باشید، یا اگر علیه آن واکسینه نشده باشید، باید در حین بارداری از تماس با فردی که به این بیماری مبتلاست خودداری کنید زیرا این بیماری به شدت واگیردار است. اگر واکسینه نشده اید باید بعد از به دنیا آمدن فرزندتان حتما واکسن این بیماری را دریافت نمائید، حتی اگر در دوره شیردهی باشید. اما در طول بارداری نمی توانید علیه این بیماری واکسن دریافت کنید.

هپاتیت B و C چیست و چه آزمایش هایی برای مشخص شدن این بیماری ها انجام می شود؟

هپاتیت B و C بیماری های ویروسی هستند که کبد را آلوده می کنند. خانم های بارداری که به ویروس هپاتیت B و C دچار می شوند می توانند این ویروس را به فرزندشان نیز منتقل کنند. همه خانم های باردار برای عفونت هپاتیت B مورد آزمایش قرار می گیرند. اما فقط خانم هایی که فاکتور خطر مربوط به هپاتیت C را داشته باشند از این نظر مورد آزمایش قرار می گیرند.

چه آزمایش های STD در طول دوران بارداری انجام می شود؟

همه خانم های باردار از لحاظ سفلیس و کلامیدیا در اوایل بارداری مورد آزمایش قرار می گیرند. این دو بیماری می تواند برای شما و فرزندتان مشکلاتی را در پی داشته باشد. اگر شما در طول بارداری به یکی از این بیماری های مقاربتی دچار باشید تحت درمان قرار می گیرید و دوباره آزمایش می دهید که مطمئن گردید آیا درمان عمل کرده است یا خیر. اگر فاکتور خطری برای gonorrhea دارید ( 25 سال یا جوان تر از 25 سال هستید و در مناطقی زندگی می کنید که این بیماری شایع است) نیز برای این بیماری مقاربتی مورد آزمایش قرار می گیرید.

چرا همه خانم های باردار باید برای HIV آزمایش دهند؟

اگر خانم بارداری به HIV آلوده باشد، احتمال زیادی وجود دارد که بتواند این ویروس را به فرزند خود منتقل کند. HIV به سلول های ایمنی بدن حمله می کند و سبب بیماری سندرم نقص ایمنی انسانی یا ایدز می شود. اگر شما باردار هستید و به HIV نیز آلوده هستید، می توانید دارو دریافت نمائید و سایر اقدامات لازم را انجام دهید تا تدریجا بتوانید ریسک انتقال بیماری به فرزند خود را کاهش دهید.

خانم های باردار برای TB باید چه آزمایشی انجام دهند؟

خانم هایی که در خطر بیماری سل یا TB قرار دارند(برای مثال به ایدز مبتلا هستند و یا در تماس نزدیک با افرادی هستند که به این بیماری دچارند) باید از لحاظ وجود این عفونت آزمایش دهند.

چه آزمایش هایی باید در اواخر بارداری انجام شود؟

آزمایش های زیر در اواخر بارداری انجام می شود:

 • تکرار CBC
 • آزمایش آنتی بادی Rh
 • آزمایش چکاپ گلوکز
 • استرپتوکوک گروه B یا (GBS)

چه وقت باید برای آنتی بادی های Rh آزمایش داد؟

اگر شما Rh منفی هستید، در هفته های 28 و 29 بارداری از لحاظ وجود آنتی بادی های Rh مورد آزمایش قرار می گیرید. اگر شما این آنتی بادی ها را نداشته باشید ایمونوگلوبین Rh دریافت می کنید. این شما را از ساخت آنتی بادی در باقی دوران بارداری محافظت می کند. اگر شما آنتی بادی های Rh داشته باشید نیاز به مراقبت های درمانی دارید.

آزمایش چکاپ گلوکز چیست و چه نتایجی را نشان می دهد؟

این آزمایش میزان گلوکز در خون را اندازه گیری می کند. افزایش میزان گلوکز می تواند علامتی از دیابت بارداری باشد. این آزمایش معمولا در هفته 24 و 28 بارداری انجام می شود. اگر شما فاکتورهای خطر مربوط به دیابت را دارید و یا در بارداری قبلی به دیابت بارداری دچار بوده اید این چکاپ در سه ماهه اول بارداری انجام می شود.

GBS چیست و چرا خانم باردار برای آن آزمایش می دهد؟

GBS نوعی باکتری است که در واژن و رکتوم زندگی می کند. خیلی از خانم ها ناقل این باکتری هستند اما علامتی ندارند. در طول زایمان این باکتری می تواند به فرزند منتقل شود. بیشتر کودکانی که این باکتری را از مادر خود دریافت می کنند مشکلی ندارند. اما تعداد کمی بیمار می شوند. این بیماری سبب مشکلات جدی در سلامت می شود و حتی می تواند منجر به مرگ نوزاد گردد. GBS معمولا با آزمایش های چکاپ معمول که در هفته 35 و 37 بارداری انجام می شود، مشخص می گردد. برای این آزمایش، از اسفنج استفاده می شود تا نمونه هایی از واژن و رکتوم برداشته شود.

چه می شود اگر نتایج آزمایش GBS مثبت باشد؟

اگر نتیجه آزمایش GBS مثبت باشد در طول زایمان می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد تا از آلوده شدن فرزند جلوگیری شود.

تفاوت بین آزمایش های چکاپ و آزمایش های تشخیصی مربوط به نقص جنین چیست؟

آزمایش های چکاپ در طول بارداری انجام می شود تا ارزیابی شود که آیا خطر این که جنین دچار برخی نقص ها شود وجود دارد یا خیر. آزمایش های چکاپ نمی تواند بگوید که آیا فرزند واقعا دچار نقص شده است یا خیر. با انجام آزمایش های چکاپ خطری جنین را تهدید نمی کند. آزمایش های تشخیصی اغلب خیلی از نواقص و البته نه همه آنها را مشخص می کند(نقص های ناشی از ژن یا کروموزوم). آزمایش های تشخیصی می تواند به جای آزمایش های چکاپ انجام شود اگر زوجین سابقه خانوادگی در نقص جنین داشته باشند و یا به یک گروه قومی نژادی خاص تعلق داشته باشند و یا این که قبلا فرزندی داشته اند که به نقص جنینی دچار شده است. آزمایش های تشخیصی برای همه خانم های باردار و حتی آنهایی که فاکتور خطر ندارند، در درجه اول قرار دارد. برخی از آزمایش های تشخیصی ریسک اندکی را به همراه دارد از جمله آن که می تواند منجر به از دست دادن بارداری شود.

اولین قدم در چکاپ برای نقص جنین چیست؟

برای این منظور ابتدا فاکتورهای خطر در مورد مادر ارزیابی می شود. در ابتدای بارداری ممکن است پزشک لیستی از پرسش ها را از شما بپرسد که متوجه شود آیا شما فاکتور خطری مانند سابقه خانوادگی در نقص جنین دارید آیا متعلق به نژادی خاص هستید و آیا سن مادر 35 سال به بالاست یا خیر همچنین آیا سابقه دیابت وجود دارد. در برخی موقعیت ها شما ممکن است با مشاور ژنتیکی ملاقات نمائید تا اطلاعات جزئی تری درباره فاکتور خطر های احتمالی در مورد شما بررسی گردد.

آزمایش ناقل چیست؟

آزمایش ناقل می تواند نشان دهد آیا شما و یا همسرتان ناقل ژنی برای اختلال خاص مانند فیبروز سیستیک هستید یا خیر. آزمایش های ناقل می تواند قبل و یا در طول بارداری انجام شود. اگر شما یا همسرتان اختلالی ژنتیکی دارید و یا کودکی دارید که به اختلال ژنتیکی مبتلاست و یا سابقه خانوادگی از لحاظ اختلال ژنتیکی دارید یا به قومیت خاصی تعلق دارید که ریسک بروز برخی اختلالات در آنها بالاست، آزمایش های ناقل اغلب در این شرایط پیشنهاد می شوند. بنابراین آزمایش چکاپ برای سیستیک فیبروزیس به همه خانم ها که در سن باروری قرار دارند توصیه می شود زیرا این یکی از شایع ترین اختلالات ارثی است.

سایر انواع آزمایش های چکاپ برای نقص جنین که می تواند در طول بارداری انجام شود چیست؟

سایر آزمایش ها عبارت است از سونوگرافی که می تواند همراه با آزمایش خون که میزان برخی موارد را در خون مادر اندازه گیری میکند، انجام شود.

انواع آزمایش های تشخیصی برای نقص جنین که می تواند در طول بارداری انجام شود چیست؟

آزمایش های تشخیصی که برای نقص جنین انجام می شود عبارت است از آمنیوسنتزیس، نمونه برداری از پرزهای کوریونیک و سونوگرافی های هدف گذاری شده.

آیا می توان انتخاب کرد که برای نقص جنین آزمایش داد؟

این که بخواهید آزمایش انجام دهید یک انتخاب شخصی است. دانستن برخی نکات از قبل به شما این انتخاب را می دهد که نخواهید به بارداری ادامه دهید. اگر شما انتخاب کنید که به بارداری ادامه دهید می توانید خودتان را برای داشتن فرزندی با اختلالی خاص آماده کنید و مراقبت های درمانی مورد نیاز او را سازمان دهی کنید. پزشک و مشاور ژنتیکی شما می تواند در مورد انتخاب هایی که می تواند به تصمیم گیری شما کمک نماید، به شما مشورت دهد.

واژه نامه

 • سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز: گروهی از علائم است که معمولا شامل عفونت های شدید می شود، این علائم وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی شخص بر اثر ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV آلوده شود.
 • آمنیوسنتزیس: روشی که در آن از سورن استفاده می شود تا مقدار کمی از مایع آمنیوتیک و سلول های حاصل از کیسه پیرامون جنین مورد آزمایش قرار بگیرد.
 • آنمی: مقدار کم خون یا سلول های قرمز خون در جریان خون. در بیشتر موارد این شرایط ناشی از فقر آهن یا فقدان آن است.
 • آنتی بیوتیک: داروهایی که برای درمان نوع خاصی از عفونت استفاده می شود.
 • آنتی بادی ها: پروتئین هایی که در خون تولید می شود و علیه برخی مواد خارجی و بیگانه مانند باکتری ها و ویروس ها که می تواند منجر به عفونت شود مبارزه می کنند.
 • باکتری: ارگانیسم هایی تک سلولی که می تواند سبب عفونت در بدن انسان شود.
 • ناقل: شخصی که علائمی از اختلال مشخص را نشان نمی دهد اما می تواند ژن معیوب را به فرزندش انتقال دهد.
 • سلول: کوچک ترین واحد ساختاری بدن که همه بخش های بدن را می سازد.
 • کلامیدیا: بیماری مقاربتی جنسی که ناشی از باکتری است و می تواند منجر به التهاب در لگن و نا باروری شود.
 • نمونه برداری از پرزهای کوریونیک: روشی که در آن مقدار کوچکی از سلول از جفت گرفته شده و بررسی می شود
 • کروموزوم: ساختاری که در دورن هر سلول قرار دارد و حاوی ژن هایی است که صفات فیزیکی فرد را تعیین می کند.
 • سیستیک فیبروزیس یا فیبروز سیستیک: اختلالی ارثی که سبب مشکلاتی در گوارش و تنفس می شود.
 • دیابت: شرایطی که در آن مقدار گلوکز خون بسیار بالا می رود.
 • جنینی: به ارگانیسم های در حال شگل گیری در رحم از هفته نهم تا پایان بارداری را دوره جنینی می گویند.
 • ژن: بخش هایی از DNA که حاوی دستورالعمل هایی برای ایجاد ویژگی های فیزیکی فرد است. ژن ها واحد های اساسی در بحث وراثت تشکیل می دهند و می تواند از والدین به فرزندان منتقل شوند.
 • مشاور ژنتیکی: فردی که آموزشی خاص در بحث ژنتیک دیده است و می تواند در بحث اختلالات ژنتیکی و آزمایش هایی که والدین در این زمینه می توانند انجام دهند، مشاوره دهد.
 • دیابت بارداری: به دیابتی گفته می شود که در دوران بارداری به وجود می آید.
 • گلوکز: قندی که در خون وجود دارد و منبع عمده انرژی بدن را تشکیل می دهد.
 • Gonorrhea: نوعی بیماری مقاربتی که منجر به بیماری التهابی لگن، ناباروری و آرتریت می شود.
 • ویروس نقص ایمنی انسانی: ویروسی که به برخی سلول های سیستم ایمنی بدن حمله می کند و در نتیجه فرد مبتلا به سندرم نقص ایمنی انسانی یا ایدز می شود.
 • پره اکلامپسی: شرایطی در بارداری که در آن فشار خون بسیار بالا می رود و پروتئین در ادرار دفع می شود.
 • مراقبت پریناتال: برنامه مراقبتی برای یک خانم باردار قبل از زایمان
 • فاکتور Rh: پروتئینی که می تواند در سطح سلول های قرمز خون وجود داشته باشد.
 • ایمونوگلوبین Rh: ماده ای که برای پیشگیری از پاسخ آنتی بادی در فرد Rh منفی نسبت به سلول های قرمز Rh مثبت، تجویز می شود.
 • بیماری مقاربتی جنسی: بیماری هایی که در اثر تماس جنسی منتشر می شود از جمله کلامیدیا، عفونت پاپیلومای انسانی، هرپس، سیفلیس، ویروس نقص ایمنی انسانی (که سبب بروز ایدز می شود) و Gonorrhea
 • سیفیلیس: بیماری مقاربتی جنسی که ناشی از ارگانیسمی به نام تریپونئوم پالیدیوم می باشد این ارگانیسم می تواند مشکلات شدیدی را ایجاد کند و حتی در مراحل بعدی منجر به مرگ شود.
 • دوره سه ماهه: هر بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود.
 • توبرکلوروزیس: عفونتی مسری که معمولا ریه انسان را درگیر می کند.
 • سونوگرافی: آزمایشی که در آن از امواج صوتی استفاده می شود تا ساختارهای درونی بررسی شود. از این روش در بارداری نیز استفاده می شود تا وضعیت جنین معاینه شود.

اگر در این زمینه پرسش بیشتری دارید با متخصص زنان و زایمان خود تماس حاصل فرمائید.

برگرفته از: وبسایت http://www.acog.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha