سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از اختلالات مزمنی است که اتیولوژی و پاتولوژی آن هنوز به طور کامل درک نشده است. در این مقاله داده های مربوط به داروهایی بررسی شده است که اندیکاسیونی برای PCOS ندارند اما به منظور درمان علائم این بیماری به کار می روند.
از دست دادن جنین بعد از لانه گزینی در 30 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد و به عنوان نتیجه نامطلوب بارداری که بیشترین فراوانی را دارد، در نظر گرفته می شود. در بارداری های شناخته شده، ریسک مضاعف سقط جنین در طول هفته بیستم بارداری در محدوده 11 تا 22 درصد قرار دارد. با وجود عمومیت این اتفاق، فاکتورهای خطر ثبت شده برای از دست دادن بارداری، محدود است. شواهد نشان می دهد که رژیم غذایی، فاکتور قابل اصلاحی است که می تواند بر از دست دادن بارداری اثر داشته باشد. اما با وجود داده های موجود، هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین کلیّت رژیم غذایی و از دست دادن بارداری، احساس می شود.

در این مقاله سعی داریم تا میزان پایبندی قبل از بارداری به 3 الگوی رژیم غذایی مشخص و ریسک از دست دادن بارداری را ارزیابی کنیم.

سندرم (Myelodysplastic (MDSs، نوعی اختلال در سلول های بنیادی است که مشخصه آن خون سازی ناکارآمد همراه با myelodysplasia (نمو ناقص در هر بخش از نخاع) است و احتمال ایجاد لوسمی حاد نیز وجود دارد. مشخصه آن آنمی مقاوم، عفونت و خونریزی غیر نرمال است. اگر چه گزارش ها نشان می داد میزان شیوع MDS حدودا 10 تا 12 بیمار در هر 100000 نفر است، اما مطالعات اخیر نشان داده است که میزان شیوع این اختلال در جمعیت جوان رو به افزایش است.
هدف از این آزمون بررسی علائم بالینی، کنترل و پیامدهایی است که جنین و مادران باردار مبتلا به سندرم (myelodysplastic (MDS را تهدید می کند.
پروتئینوری (Proteinuria) بخش ضروری در تشخیص پره اکلامپسی است. کالج زنان و زایمان آمریکا پره اکلامپسی را به عنوان آغاز افزایش فشار خون و پروتئینوری تعریف می کند که برابر با دفع مقدار 300 میلی گرم یا بیشتر پروتئین از طریق ادرار در طول 24 ساعت می باشد.

در این آزمون دفع پروتئین ادراری در طول 24 ساعت مورد مقایسه قرار گرفته و شیوع پروتئینوری در خانم های باردار تک قلو و دو قلو که دچار مشکل هیپرتانسیون نمی باشند، مورد مقایسه قرار گرفته است.

آنفلوآنزا یکی از بیماری های عفونی است که دستگاه تنفسی را درگیر می کند و می تواند به خطراتی منجر شود که حیات و زندگی فرد را تهدید می کند. دریافت واکسن آنفلوآنزا بسیار مهم می باشد و در پیشگیری از عفونت و عوارض مربوط به آن موثر است. در طول بارداری، تغییرات فیزیولوژیک فرد را مستعد ابتلا به آنفلوآنزا می کند و در این شرایط احتمال ایجاد عوارض شدید برای مادر و نوزاد وجود دارد. با وجود شواهد مبنی بر مزایا و بی خطر بودن واکسیناسیون آنفلوآنزا، جذب زنان باردار کمتر از حد مطلوب بوده است.
 
در زنان یائسه ای که به پوکی استخوان مبتلا هستند و تحت درمان قرار دارند، استئوکلسین کربوکسیله نشده در سرم خون (ucOC) شاخصی از وضعیت تغذیه ای ویتامین K است. هدف از این تحقیق مشخص کردن ارتباط بین وضعیت ویتامین K و غلظت سرمی ucOC در خانم های یائسه ای است که به پوکی استخوان مبتلا هستند و از بیس فسفونات ها برای درمان استفاده می کنند.
به منظور بهبود سلامت استخوان، اصلاح سبک زندگی توصیه می شود زیرا یکی از بی خطرترین و مطمئن ترین راه های درمانی است. اصلاح سبک زندگی با اهداف درمانی (TLM) رویکردی جامع است که مواد مغذی، مکمل ها، ورزش، آموزش، مشاوره فردی و فارماکوتراپی را شامل می شود. مراکز بهداشتی نقش مهمی در شروع و پیشبرد TLM دارند. استفاده از چنین روشی مقرون به صرفه است. جامعه منوپوز آمریکا شمالی (NAMS) توصیه کرده است که خانم های یائسه کنترل وزن، ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل، مصرف کافی کلسیم و ویتامینD ، کاهش مصرف الکل و ترک مصرف سیگار را در نظر داشته باشند.
در آزمونی تصادفی و کنترل شده، اثرات 3 ماه برنامه درمانی با هدف اصلاح سبک زندگی (TLM) را بررسی کردیم که در آن به معلومات، خود کارآمدی (self-efficacy) و رفتارهای سالم مربوط به سلامت استخوان ها در خانم هایی پرداختیم که در جامعه روستایی کره جنوبی زندگی می کردند.
 
پوکی استخوان، بیماری متابولیک استخوان، یکی از مشکلات رو به رشدی است که سلامت و اقتصاد را در سر تا سر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. بیس فسفونات ها از جمله داروهای پر مصرفی هستند که به عنوان antiresorptive مورد مصرف گسترده ای قرار دارند و در پیشگیری از شکستگی به عنوان استانداردی طلایی به کار می روند و معمولا در ترکیب با مکمل ویتامین D و کلسیم به کار می روند. چندین داروی جدید نیز برای درمان پوکی استخوان بعد از دوران یائسگی در دسترس است.
محققین در این مقاله برخی از آزمون های جدیدی که در ارتباط با antiresorptive و داروهای آنابولیک انجام شده است را ارائه داده اند. به خصوص، دانش فعلی در مورد داروهایی مطرح شده است که علیه cathepsin K و sclerostin تنظیم می شوند. مسیرهای جدید مورد نظر در مطالعات پیش بالینی نیز مورد بحث قرار گرفته است.
در درمان استئوپورز، روش های غیر دارویی بخش مهمی در درمان محسوب می شود. شیوع استئوپورز در زنان یائسه یا postmenopausal حدود 20 درصد است، مهم ترین نتیجه استئوپورز برزو شکستگی در استخوان است.

هدف این آزمون این است که با استفاده از پرسش نامه مربوط به کیفیت زندگی SF-36 و برنامه ورزشی مربوط به استئوپورز که در طول 4 هفته اجرا می شود، با مقایسه قبل از انجام ورزش و بعد از آن، بررسی کنند که این برنامه ورزشی چگونه می تواند بر بُعد سلامت روانی و جسمی بیمار اثر بگذارد.

آندومتریوز، بیماری است که کیفیت زندگی زنان زیادی را در سرتاسر دنیا تحت تاثیر قرار داده است و منجر به ناتوانی آنها شده است.علائم بالینی آندومتریوز می تواند بسیار ناهمگن باشد و ممکن است بین شروع بیماری تا تشخیص آن فاصله طولانی بیافتد. بنابراین لازم است برای تشخیص بیماری تست سریع و غیر تهاجمی در دسترس باشد. در این آزمون آینده نگر، ما سایتوکراتین-19 (CK19) را به عنوان شاخصی برای تشخیص آندومتریوز مورد ارزیابی قرار دادیم برای این منظور،تست ELISA را بر روی نمونه های سرم و ادرار، انجام دادیم.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha